054-4947691

הכל על זכוכית

הזכוכית הינה הצירוף המושלם של חול, גיר, אפר סודה ודולומיט, חומר שמתואר כשקוף, חזק באופן יחסי, עמיד לשחיקה ועמיד מבחינה כימית וביולוגית.
הזכוכית נמצאת מסביבנו ומשמשת אותנו כמעט בכל תחום, תסתכלו סביבכם ותיראו אותה מופיעה.

קצת היסטוריה על הזכוכית:

Ancient glassמשערים שהזכוכית הומצאה כבר לפני 4000 שנה, את ראשית דרכה עשתה הזכוכית ממסופוטמיה, עיראק של היום.
קרוב לודאי שהמצאת הזכוכית הייתה בטעות, כנראה חול ומינרלים הגיעו לשרפה יחד עם חומרים אחרים והתוצאה שנשארה בתנור הייתה זכוכית, בעבר השתמשו בזכוכית בעיקר לעיטורים חרוזים ותכשיטים.
מאוחר יותר בשנת 1500 לפנה"ס החלו לייצור כליים קטנים, כלי זכוכית ובקבוקים לתמרוקים, הידע עבר למצריים ושם פותחו השיטות החדשות שמוכרות לנו היום.
"במקרא: השם "זכוכית" מוזכר: "לֹא-יַעַרְכֶנָּה זָהָב, וּזְכוֹכִית; וּתְמוּרָתָהּ כְּלִי-פָז." (איוב פרק כ"ח, פסוק י"ז), כתיאור לכלים יקרים. מקור המילה הוא עקב תכונת הזכות המאפיינת אותה. בלשון חז"ל היא נקראה גם "סכוכית" (תוספת מסכת שבת), מכיוון שסוכין בה, כלומר רואים דרכה. בימי חז"ל הייתה הזכוכית יקרה מאד מפני שהיה קשה מאד לזככה וליצר זכוכית שקופה או 'זכוכית לבנה' בלשון חז"ל. הגמרא מספרת שכוס מזכוכית לבנה הייתה שווה 400 זוז." (נלקח מאנציקלופדיה ויקפדיה).
השינוי הגיע בתחילת המאה ה- 19, עם המהפכה התעשייתית. הזכוכית המותכת נשפכה על משטח ברזל גדול שעליו השטיחו את התערובת. אמנם תהליך ליטוש והחיתוך הזכוכית שהתקררה נעשה בעזרת מכונות, אך הוא היה עדיין הייתה יקרה מדי.
Old glassהמהפכה האמיתית התרחשה בשנת 1959, מהנדס בריטי בשם אלסטיר פילקינגטון המציא תהליך חדש שבו נמזגת הזכוכית המותכת לתוך אמבט ענק של בדיל מותך, הזכוכית צפה על פני הבדיל, מתפזרת ונהפכת מעצמה למשטח חלק ובעל עובי שווה. משום שטמפרטורת ההתכה שלהבדיל נמוכה מזו של הזכוכית, משטח הזכוכית שומר על עובי קטן ועל פני שטח חלקים בזמן שהוא מתקרר ומתקשה.

סוגי זכוכית:

Float glassזכוכית שקופה – זוהי הזכוכית הנפוצה ביותר הידועה בשם float glass, הזכוכית השקופה הינה הבסיס לכל השימושים המוכרים לנו, חלונות דלתות, מראות, ארונות תצוגה, תמונות, חממות זכוכית כלים שקופים כגון כוסות, צלחות, צנצנות, תאורה ועוד.

.
Glass Colorsזכוכית צבעונית – זו היא זכוכית חצי שקופה נקראת Opalescent Glass, וכמו שמה כאבן הלשם (אופל) יופייה של הזכוכית טמון במשחק הצבעים המרהיב שבה. זכוכית ה- Opalescent היא זכוכית אטומה עם הדגשה של צ בע אחד או עם ערבוב צבעים משמשת ליצירת אגרטלים, כלים יפים, ויטראז' קלאסי וויטראז' טיפאני.

.
זכוכית מחוסמת – הינה זכוכית שקופה רגילה שעברה חימום לטמפרטורה של כ 700-800 מעלות ולאחר מיכן עברה קירור מהיר. תהליך זה ניקרא חיסום. הזכוכית מתחזקת פי 5 מזכוכית רגילה. השימוש מיועד בעיקר לדלתות וחלונות הנמצאים באזורים חשופים לפגיעה ובחלונות רכבים.

.
Double glassזכוכית כפולה – הידועה בארץ בשם המסחרי "בידודית" הינה זוג זכוכיות במסגרת, שבניהם רווח מסוים שיוצר בידוד תרמי ואקוסטי. הזכוכית הכפולה משמשת בעיקר לחלונות ודלתות.

.
Armored glassזכוכית משוריינת – ידועה גם בשם "טריפלקס", כמו הזכוכית המחוסמת, זכוכית משוריינת הינה שכבות של מספר זכוכיות מחוסמות עם "צלולוז ת ניטרט" רדיד שקוף של פולימר המודבק בניהם. השימוש בעיקר במקומות שברצוננו להיות מוגנים ולהמשיך לראות ראות שקוף כגון חלונות רווה חלונות של רכבים מוגני ירי ועוד.

החומרים ממנה עשויה הזכוכית:

הזכוכית נעשית ממינרלים המעורבבים יחדיו:

o חול קוורץ שהוא צורן דו-חמצני (SiO2),
o גיר Lime(סידן פחמתי)
o דולומיט (2(CaMg(CO3)
o אפר סודה Soda Ash (סודיום קרבונט: Na2CO3)
o זכוכית ממוחזרת להאצת תהליך ההתכה ומנצלת את שאריות זכוכית.

תהליך יצירת הזכוכית המודרנית:

המפעלים המייצרים זכוכית הם מפעלים גדולים כמו לדוגמה פינציה בנצרת עלית. המפעלים האלה עובדים כל השנה ללא עצירת הכבשנים והמכונות האוטומטיות. זכוכית צבעונית מיצרים בתהליך דומה רק במפעלים קטנים עם אומני זכוכית מיומנים.
התהליך שהחומר עובר עד ליצירת הזכוכית מתואר להלן:Glass making Process
חומר הגלם מגיע למפעלי היצור בקרונות רכבת או משאיות, החומר מועבר ע"י מסועים לאחסון במיכלים אינדיבידואליים. התהליך מתחיל כאשר כל חומר מועבר מהמיכל, נשקל, ומועבר לתנור היתוך העשוי מלבני שמוט הנקרה כבשן.
החול שהינו המרכיב העיקרי. לא ניתך אלה רק בטמפרטורה של 2000 מעלות צלזיוס, כאשר הוא מעורבב יחד עם המרכיבים האחרים החול ניתך בטמפרטורה שמתחת ל 1400 מעלות צלזיוס. בזמן תהליך ההיתוך אויר חם מוזרם לתנור יחד עם זרם של גזים להאצת תהליך השרפה. החומרים ניתכים בזמן קצר ולאחר שהתערובת ניתכת לגמרי מתחיל תהליך לשחרור בועות האוויר הלכודות בתערובת.
התערובת מועברת לאזור עיצוב הזכוכית, התערובת עוברת לאמבט ציפה שהו הזכוכית "צפה" על גגי בדיל מותך הגורם להשטחת התערובת תוך כדי חימום מבוקר. התערובת נדחפת לאזור הגימור ע"י סדרת גלגלות לקירור מבוקר כאן התערובת הופכת למשטח בעל עובי ורוחב לפי שנקבע, המשטח מתגלגל על שולחנות גלגול ועובר דרך תנורי קירור נוספים המאפשרים שליטה בקירור למניעת סדקים המשטחים יוצאים בטמפרטורה של 100 מעלות צלזיוס, משטחי הזכוכית שעכשיו הם משטחים שבירים במיוחד, מועברים ע"י גלילים באוויר הפתוח לקירור סופי.
המשטחים ה"אין סופיים" נחתכים ע"י לחיצת גלגלי חריצה העשויים מחומר קשה הנקרא "קרביד" תוך כדי תנועתם הזורמת, לאחר חריצת האורך והרוחב המשטחים עוברים לעמדת "ניפוץ" שבא מופרדים הצדדים לשאריות והמשטחים לאריזה ע"י רובוטים או משטחי גלגול נוספים.

דילוג לתוכן