איך מכינים מנורת טיפאני

louis-comfort-tiffanyמנורות הטיפאני הומצאו ויוצרו ע"י האמן האמריקאי לואיס קומפורט טיפאני (Louis Comfort Tiffany‏) בסוף המאה ה- 19, טיפאני ייצר בעיקר ויטראז'ים ומנורות בסגנון ארט נובו. המנורות שיצר ידועות בעולם כאהילים יפיפיים מזכוכית צבעונית שהייתה עשויה במלאכת יד. יצירותיו של טיפני מוצגים במוזיאון המטרופוליטן לאמנות בניו יורק, במוזיאון צ'ארלס הוסמר מורס לאמנות אמריקאית ובמוזיאונים רבים אחרים.

השם "טיפאני" הפך לשם כללי לכל המנורות והאהילים העשויים מזכוכית צבעונית. היום מייצרים מנורות ואהילים מזכוכית צבעונית וכמו כן גם רפרודוקציות של עיצובים מפורסמים של טיפאני, תהליך העשייה המתואר להלן הינו מלאכת יד דקדקנית ללא מכונות.

יצירת הדוגמה:

patternתחילה העבודה הינה בתכנון דוגמת האהיל על נייר, אח"כ מכינים את הגרסה הצבעונית על נייר עבה יותר בגודל הסופי של האהיל. ממספרים את כול החתיכות על הדוגמה ורושמים את מספר צבע הזכוכית שנבחרה לכל חתיכה. לאחר מכן גוזרים את הדוגמה ה"שבלונה" לחתיכות קטנות ממוספרות.

הכנת הזכוכית:

Apply copper foilמניחים את חתיכות השבלונה על זכוכית בצבע מתאים ומעתיקים את קווי החוץ בטוש סימון. חורצים את הקווים בעזרת חותך זכוכית ומפרידים אותם ביד. כשחתיכה קטנה מכדי לפירוק ביד, מפרידים את קו החיתוך באמצעות פלייר כרסום מיוחד. לאחר מכן מלטשים את הצדדים החדים של החתיכה בעזרת מלטשת זכוכית מיוחדת בכדי שצדדי החתיכה ידבקו טוב יותר לסרטי הנחושת. עוטפים את החתיכות בסרט נחושת ומהדקים בחוזקה, תחילה באצבעות ואח"כ באמצעות כלי פלסטיק שטוח.

חיבור החתיכות בהלחמה:

deb Stained Glassהשלב הבא הוא חיבור החתיכות באמצעות בדיל הלחמה. תחילה מושכים את הנחושת בחומר ניקוי להלחמה הנקרא פלקס, הפלקס הינו כימיקל המאפשר לבדיל להתחבר לנחושת. ממיסים את הבדיל על הנחושת בעזרת מלחם, בתחילה מחברים את החתיכות בנקודת ההלחמה ואח"כ משלימים את המקטע, כך מכינים את כל מקטעי האהיל. מניחים את המקטעים זה לצד זה בתבנית בעלת צורת האהיל וכך הם מכופפים לצורה הנכונה, מוסיפים עוד פלקס ומלחימים את המקטעים זה לזה באמצעות בדיל ומלחם. לאחר מכן מלחימים באופן שווה את כל החלק הפנימי.

בסיום ההלחמות של הצד הפנימי, מסירים את האהיל מהתבנית ומלחימים את הצד החיצוני של האהיל, מניחים מכסה פליז "הכפה" מעל פתח האהיל ומלחימים אותו לאהיל. כעט מלחימים הלחמה סופית מעל קווי ההלחמה הקיימים, כך שיהיו זהים ומעוגלים.

גימור האהיל:

שוטפים את האהיל במים וסבון להורדת שאריות הפלקס ואח"כ בתמיסה הנקראת "נוזל משחיר" שמעניק לאהיל מראה מיושן.

מכינים את אשכול בתי המנורות, בעזרת מוט שמחובר לבתי נורות ולמתג ההפעלה. מכניסים לתוך בסיס המנורה חוט החשמל ומוציאים אותו מהחלק העליון. אח"כ מחברים את החוט הראשי לחוטים הנפרדים של בתי המנורות וסוגרים את הבסיס בהברגה. מחברים את האהיל בעזרת העיטור בהברגה.

הבסיסים המקוריים של מנורות הטיפאני המקוריות היו עשויים מברונזה (ארד), היום משתמשים ביציקות אלומיניום או פליז, שהם באותו מראה במחיר נמוך יותר.

Tiffany Lamps

דילוג לתוכן